شهرستان شادگان یکی از شهرستان‏های استان خوزستان با مساحت 3500 کیلومتر مربع در فاصله 97 کیلومتری از اهواز، مرکز استان قرار دارد. این شهر با جمعیتی بیش از 150.000 نفر ، 44/3 درصد جمعیت استان را شامل می‏شود و در یکی از مناطق نفت‏خیز ایران قرار دارد که حدود 5% نفت کل کشور از مخازن این منطقه تامین می‏شود. این منطقه از یک بخش، یک شهر و 6 دهستان تشکیل شده است. شایان ذکر است که عمده محصول خرمای کشور از این منطقه تامین می‏شود. شهرستان شادگان دارای 2 میلیون راس نخل بوده که به طور متوسط سالانه بیش از 40.000 تن محصول خرما تولید و حدود 15000 تن از آن توسط 30 کارگاه بسته‏بندی به خارج صادر می‏شود.

 سابقه تاریخی این شهر به ایلامیان می‏رسد. درکتاب حدودالعالم از دورق (شادگان) به عنوان شهری آباد و خرم نام برده شده است. دورق درزمان خلافت عمر، در جریان فتوحات اسلامی ‏بدست ابوموسی اشعری به تصرف مسلمانان درآمد. استرنج در کتاب خود موسوم به جغرافیای تاریخی سرزمین‏های خلافت شرقی در مورد دورق می‏نویسد: « ... دورق دارای روستایی وسیع و بازاری بزرگ است که کالاهای فراوان در آنجا انبار می‏شود و کسانی که به قصد حج از فارس و کرمان می‏آیند از آنجا می‏گذرند. دورق به ساختن پرده نیز شهرت دارد، مسجد آن کنار بازار واقع است و در ساحل رودخانه آن دهات بسیار قرار دارد. این منطقه متاسفانه بعدها دچار انحطاط گردید تا اینکه در دوره افشاریه قبیله بنب کعب، که پس از حمله تیمور به ایران در کنار رود بهمنشیر و شهر قبان اقامت داشتند، در این منطقه ساکن شدند.
اقدامات شیخ سلمان کعبی باعث رونق مجدد در این منطقه گردید. قبیله کعب به جز اولاد و نواده شیخ سلمان کعبی هیچ کس دیگری را به عنوان رئیس خود نمی‏پذیرفتند به همین جهت دودمان و روسای کعب اشخاصی مورد توجه بودند. در زمان پادشاهان افشاریه زندیه و قاجاریه و در دوره امارت شیخ سلمان کعبی نام دورق به فلاحیه تبدیل گردید  در سال 1304 شمسی با تصویب هیئت وزیران وقت به شادگان تغییر یافت شادگان تا سال 1358 تابع شهرستان خرمشهر بود و پس از آن تاریخ به شهرستان تبدیل گردید.

وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان:
حیات اقتصادی مردم شادگان بر کشاورزی استوار است. از محصولات زراعی منطقه گندم، جو، شلتوک و صیفی‏جات اهمیت بیشتری دارند. علاوه بر این محصولات بهره‏برداری از نخیلات (درختان خرما) یکی از فعالیتهای مهم مردم شادگان می‏باشد وجود دو رودخانه کارون و جراحی و بیش از 52000 هکتار اراضی قابل کشت، شادگان را از جمله مناطق مهم اقتصادی محسوب می‏کند در گذشته اهالی این شهرستان با استفاده از مواد اولیه موجود صنایع دستی شامل صندلی، تخت، فرشهای حصیری و عبای نازک و ضخیم می‏ساختند.


تالاب شادگان:
دانشمندان می‏گویند : تالابها کیسه‏های هوایی (ریه) زمین هستند که بقای بسیاری از موجودات زنده بسته به آنهاست. همانگونه که انسان برای ادامه حیات نیاز به رگ‏های خونی دارد، رودها و تالاب‏ها نیز به منزله رگها و ریه‏های زمین هستند و وجود آنها برای ادامه حیات ضروری است.
تالاب شادگان از لحاظ رتبه‏های ثبت شده در یونسکو در برهه‏های مختلف متفاوت بوده است. زمانی رتبه پنجم بین‏المللی، بعد از آن رتبه هجدهم و هم اکنون رتبه بیست و دوم را دارا می‏باشد. این سیر نزولی به دلیل دخل و تصرفهای مصنوعی و بی‏رویه و ورود آلاینده‏ها، از جمله پسابهای کشاورزی توام با سموم و دفع آفات نباتی بویژه ناشی از طرح کشت نیشکر، نشت‏های لوله‏های نفت که از منطقه تالاب عبور می‏کنند، تخلیه زباله‏های شهری در حاشیه تالاب و غیره می‏باشد. تالاب شادگان که مساحتی بالغ بر 500 هزار هکتار دارد و از رودخانه جراحی و کارون و جزر و مد خلیج فارس و بارندگی سالانه تغذیه می‏شود، از شمال به شادگان و خور دورق، ازجنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین و آبادان و از شرق به آبهای خورموسی محدود می‏شود. این تالاب مانند دلتا نقش رابط را بین رودهای وارد در آن و خلیج فارس ایفا می‏کند. این تالاب از جنبه‏های مختلف زیست محیطی، زیبا شناختی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغال تأثیر به سزایی در زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم شادگان دارد. تالاب شادگان علاوه بر دارا بودن ارزش بین‏المللی طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست تحت عنوان (پناهگاه بین‏المللی حیات وحش شادگان) به سازمان محیط زیست واگذار شد. پوشش گیاهی درون تالاب چراگاه و منبع مهم تأمین علوفه و غذا برای دامهای  روستاییان حاشیه تالاب تلقی می‏شود. در میان تالابهای کشور، تالاب شادگان از نظر شکل رویشی متنوع‏ترین تالاب به شمار می‏رود. سطح تالاب با گیاهان آبدوستی چون (لویی) و (چولان) که نوعی چگن هستند و (نی) که بعنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده واقع می‏شود و گیاهان غوطه‏ور پوشیده، محل بسیار مناسبی برای پذیرش هزاران پرنده آبزی مهاجری است که از شمال اروپا، کانادا و سیبری در پاییز به منطقه روی می‏آورند. در این تالاب انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند بنی، حمری، شیربه و پرندگانی همچون فلامینگو، لک لک، غاز وحشی و از پستانداران گربه وحشی، گراز و روباه زیست می‏کنند. در حوزه اکولوژیک تالاب 117 روستا و سه نقطه شهری یافت می‏شود.