خبرگزاری فارس: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خوزستان گفت: از ابتدای سال گذشته تاكنون بیش از 7 هزار و 683 اصله پاجوش خرما از شهرستان شادگان به استان‌های همجوار صادر شده است.

مرتضی امید‌بخش امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در شادگان اظهار داشت: خوزستان با سطح كشت حدود 37 هزار هكتار از استان‌های مهم خرماخیز كشور به شمار می‌آید.
وی افزود: در حال حاضر شادگان و آبادان از جمله شهرهای مهم نخل‌خیز خوزستان هستند كه بیشترین حجم نخلستان‌های استان در این دو شهر قرار دارند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خوزستان خاطرنشان كرد: یكی از ویژگی‌های بارز نخلستان‌های خوزستان عدم وجود هرگونه آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای است به طوری ‌كه هم‌اكنون نخیلات شهرهای مختلف خوزستان از جمله سالم‌ترین نخلستان‌های كشور هستند.
وی تصریح كرد: در حال حاضر بیشترین تولید خرما، از نوع استعمران است و دیگر محصولات مرغوب خرما همچون بریحی، بریم و ... نیز از نخلستان‌های این استان برداشت می‌شود.
نوربخش اظهار داشت: نخیلات موجود در استان خوزستان منبع بسیار با ارزشی برای تهیه پاجوش خرما و توسعه صادرات آن به دیگر استان‌های كشور است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خوزستان خاطر‌نشان كرد: پاجوش‌ها از سوی مدیریت حفظ نباتات مورد بررسی قرار گرفته و پس از تایید سلامت، گواهی بهداشتی برای انتقال آن صادر می‌شود.
وی افزود: استان‌های همجوار هم‌چون بوشهر، فارس تاكنون به دلیل مرغوبیت، استقبال خوبی از پاجوش نخل‌های استان خوزستان كرده‌اند كه این موضوع باعث افزایش روزافزون حجم صادرات پاجوش به استان‌های دیگر كشور شده است.
وی فعالیت در عرصه تولید خرما و فرآورده‌های وابسته آن را از سودآورترین طرح‌های كشاورزی برشمرد و گفت: امیدواریم با همكاری و مشاركت جدی كشاورزان منطقه، شاهد رشد كمی و كیفی تولید خرما در استان خوزستان باشیم.

منبع : خبرگزاری فارس