نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر مخصوصا در سه چهار سال گذشته در شهرستان با كمبود باران مواجه بودیم كه كشاورزان سختی‌های بسیاری در این زمینه متحمل شدند. حدود چهار سال با كمبود شدید باران مواجه هستیم و آب نخلستان‌های این شهر از محل رودخانه جراحی تامین می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌خوزستان، حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد در همایش ملی توسعه صادرات خرمای استان كه امروز با حضور وزیر بازرگانی در شهرستان شادگان برگزار شد، اظهار كرد: نخل درختی است كه نگهداری آن بسیار سخت است و تحت تاثیر شرایط جوی قرار می‌گیرد. زمین شیرین می‌خواهد و زود خشك می‌شود و هر كشاورزی باید پنچ سال منتظر بماند تا نهال آن به ثمر برسد. اما با توجه به این مشكلات مبلغ ناچیزی به تولیدكنندگان می‌رسد كه واقعا این مبلغ زندگی آن‌ها و هزینه‌های كه متحمل می‌شوند را تامین نمی‌كند.

وی افزود: در شهرستان شادگان 2 میلیون و 300 هزار اصله نخل خرما وجود دارد كه این مزارع از طریق رودخانه جراحی كه معمولا همراه با رسوب است و برای حل این مشكل نیازمند لایروبی انهار هستیم، این موضوع هزینه گزافی به دنبال دارد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین آب مورد نیاز نخلستان‌ها عنوان كرد: ‌اگر آب مطمئن برای نخلستان‌ها فراهم نشود این سرمایه ملی در معرض خطر تهدید و از بین‌رفتن قرار می‌گیرد و اگر نخلستان‌ها خشك شوند قابل برگشت نیست و عمل‌آوری آن‌ها كار مشكلی است. نگرانی ما در خصوص وضعیت تامین آب مزارع نخل خرما است و در این خصوص مشكل جدی وجود دارد؛ اگر واقعا یك فكر اساسی و جدی برای بحث نخلیات اندیشه نشود اصل قضیه را از دست خواهیم داد.

ناصری‌نژاد بیان كرد: قرار بود در قالب طرحی آب رودخانه كارون از طریق انتقال بین‌حوزه‌ای به رودخانه جراحی منتقل شود اما این طرح به دلیل كمبود اعتبارات و عدم تخصیص و دیگر دلایل مسكوت ماند؛ اگر این طرح عملی نشود در آینده با بحران در مزارع خرما شادگان روبه‌رو می‌شویم.

وی گفت:‌ نمایندگان استان به‌ویژه نمایندگان شهرهای دارای نخلستان نگران آینده وضعیت خرما هستند؛ خواهش ما این است كه به وضعیت آب و تامین آب این نخلستان‌ها دقت و توجه ویژه‌ای شود.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی افزود: بخش صنعت به تازگی وارد شادگان شده است كه از جمله آن می‌توان به فولاد شادگان و شهرك‌های صنعتی اشاره كرد؛ اما خرما و كار در صنایع بسته‌بندی خرما نقطه ثقل و محل درآمد مردم شادگان است. این همایش می‌تواند نقطه آغاز برای توجه به این بخش باشد باید به تامین آب كشاورزی مردم شادگان به ویژه برای نخلستان‌ها توجه ویژه‌ای كنیم.

ناصری‌نژاد یادآور شد: بیشترین میزان صادرات خرما از شادگان است؛ اگر ضربه‌ای به این صنعت وارد شود دیگر نمی‌توان آن را احیا كرد. امیدواریم با تلاش این صنعت را حفظ كرده و گسترش دهیم و امانت الهی را به نسل‌های آینده برسانیم.